Kriisinumeromme päivystää 24/7 +358 10 666 1188

Tekir_höyhenet_pp (1)

Huominen ei ole peruttu – olemme apunanne koronakriisissä ja sen jälkeen

Kriisiviestinnässä pätevät samat säännöt kriisin suuruudesta riippumatta. Me Tekirillä olemme vaativan viestinnän ammattilaisia ja tehtävämme on tuoda mielenrauhaa.

Autamme asiakkaitamme kaikissa koronavirustilanteen tuomissa viestinnän tarpeissa kuten työyhteisöviestinnässä, kriisiviestinnässä, viestinnällisessä varautumisessa, yt-viestinnässä ja sijoittajaviestinnässä. Älä epäröi ottaa yhteyttä.

Lue lisää

Keskitymme olennaiseen
ja teemme vaikuttavaa viestintää

Tarjoamme asiakkaillemme monipuolisia ratkaisuja.
Pysähdymme ja kohtaamme, perehdymme ja räätälöimme

Täyttä asiaa Tekiristä

Pienestä haastajasta kokonaisvaltaiseksi viestinnän kumppaniksi ja asiantuntijaksi.

Tarinamme

Kaikki alkoi puhelusta

Mikään ei näyttänyt hyvältä kesällä 2008. Pankit kaatuivat, yritykset kaatuivat, ja luottamus oli romahtanut finanssikriisiin. Tekirin perustajan Harri Saukkomaan silloiset yritykset olivat huonossa kunnossa. Sitten puhelin soi. ”Asiakkaamme haluavat viestinnän konsultointia, mutta me olemme mainostoimisto”, ääni sanoi puhelimessa. Mutta enhän minä ymmärrä mitään viestinnän konsultoinnista. Viestintäkonsultit ovat seuraava olomuoto alkulimasta, Harri Saukkomaa ajatteli ääneen. ”Ei se mitään. Tule silti.”

Ja yhdestä kirjasta

Harri käveli Akateemiseen Kirjakauppaan, sen toiseen kerrokseen, jossa oli yksi englanninkielinen kirja viestintäkonsultoinnista. Niillä opeilla pääsi lopulta kovin pitkälle. Tekirin konsultointi syntyi kriisin keskelle, ja Tekir oli nopeasti myös
auttaja ja osaaja kriiseissä.

Me autoimme

Tekir sparrasi ja valmensi. Tuki ja analysoi. Auttoi. Huomasimme asiakkaidemme kanssa, että viestintään kannattaa kiinnittää huomioita silloinkin, kun asiat sujuvat hyvin. Etenkin silloin. Tapamme toimia oli mahdollisimman suora, äärimmäisen intohimoinen, rohkea ja totuudellinen. Teimme kaikkemme ja vähän yli asiakkaamme puolesta. Me emme olleet tekemässä viestintää viestinnän takia, vaan siksi, että viestintä oli tapa
toteuttaa yrityksen tavoitteita.

Ja kasvoimme

Kasvoimme ja laajensimme palveluitamme. Saimme joukkoihimme loistavia osaajia, jotka jakoivat myös periaatteemme. Opimme uusia asioita tekemällä. Joskus saimme turpiimme, mutta useimmiten onnistuimme. Jokainen uusi ja ennennäkemätön projekti vahvisti meitä. Kun aloimme uskoa itseemme, muutkin uskoivat.

Nyt olemme Tekir

Kymmenessä vuodessa olemme kasvaneet yhdeksi Suomen luotetuimmista ja suurimmista viestintätoimistoista. Tehtävämme on edelleen auttaa asiakkaitamme onnistumaan. Tehtävämme on puhua totta. Tehtävämme on etsiä uusia tapoja palvella asiakkaitamme.
Tehtävämme on auttaa asiakkaitamme olemaan askeleen edellä, ja siksi meidän on
oltava itse kaksi askelta edellä.

Haluamme kasvaa, oppia uutta ja jättää jäljen maailmaan. Haluamme muuttaa maailmaa paremmaksi paikaksi asiakkaidemme kautta.

Toimintatapamme

Työskentelemme uteliaasti, kriittisesti ja tinkimättömällä asenteella. Olemme brutaalin totuudellisia, ja odotamme sitä myös asiakkailtamme.

Tekir on paitsi Suomen luotetuin kriisiviestinnän osaaja, myös asiakkaidensa kokonaisvaltainen kumppani strategisessa viestinnässä ja sisällöissä. Meiltä saa apua niin talous- ja sijoittajaviestintään, vaikuttamistyöhön, työyhteisöviestintään, mediasuhteisiin ja sisältöihin kuin markkinointiviestintäänkin. Tekirissä työskentelee yli 30 viestinnän ammattilaista eri osaamisen alueilta.

Teemme kaikkemme, jotta asiakkaan tavoitteet täyttyvät. Keskitymme olennaiseen, tuomme mielenrauhaa ja teemme viestintää, jolla on vaikutus.

Tekirin luvut

Henkilöstö

32

Liikevaihto noin

3,9 milj. €

Aloittanut vuonna

2008

Ihmiset tekevät Tekirin.
Osaamisemme on monipuolista ja laadukasta.
Tutustu asiantuntijoihimme ja ota rohkeasti yhteyttä.

Mikko Hämeenniemi

Toimitusjohtaja

+358 44 292 1803 mikko@tekir.fi

Harri Saukkomaa

Hallituksen puheenjohtaja

+358 40 589 2228 harri@tekir.fi

Lily Bui

Viestinnän suunnittelija

+358 40 910 7147 lily@tekir.fi

Sini Harkki

Johtava konsultti

+358 50 5821 107 sini@tekir.fi

Johanna Henttonen

Johtaja

+358 40 530 0778 johanna@tekir.fi

Tuukka Hetemäki

Johtava asiantuntija

+358 50 590 3675 tuukka@tekir.fi

Titta Jaakkola

Viestintäkonsultti

+358 50 592 9245 titta@tekir.fi

Laura Julkunen

Talous- ja hallintopäällikkö

+358 50 368 7478 laura@tekir.fi

Isa Kaipainen

Viestintäkonsultti

+358 40 767 6087 isa@tekir.fi

Jenny Kestilä

Viestinnän suunnittelija

+358 50 532 3458 jenny@tekir.fi

Nea Kivelä

Graafinen suunnittelija

+358 40 049 3422 nea@tekir.fi

Ville Kormilainen

Digital Marketing Lead

+358 40 743 0003 ville@tekir.fi

Pekko Korvuo

Videotuottaja

+358 45 2309 243 pekko@tekir.fi

Mikko Kosonen

Neuvonantaja

mikko.kosonen@tekir.fi

Riikka Kouhi

Johtaja

+358 40 558 2385 riikka@tekir.fi

Mari Kröger

Vaikuttajaviestinnän suunnittelija

+358 50 576 2676 mari@tekir.fi

Kristiina Kurkilahti

Johtava konsultti

+358 50 345 0696 kristiina@tekir.fi

Mira Kurko

Graafinen suunnittelija

+358 50 349 8617 mira@tekir.fi

Reetta Lahtinen

Viestintäkonsultti

+358 40 054 8764 reetta@tekir.fi

Ilari Leskelä

Viestintäkonsultti

+358 50 462 6903 ilari@tekir.fi

Elina Lähteenmäki

Graafinen suunnittelija

+358 50 346 9142 elina.l@tekir.fi

Saila Miettinen-Lähde

Neuvonantaja

+358 40 548 3695 saila@tekir.fi

Anu Mikkola

Viestintäkonsultti

+358 40 082 5604 anu.m@tekir.fi

Viivi Nieminen

Toimistopäällikkö

+358 46 600 2548 viivi@tekir.fi

Iiris Niinikoski

Vaikuttajaviestinnän konsultti

+358 40 778 2640 iiris@tekir.fi

Tiina-Marjo Nousiainen

Johtaja, talous- ja sijoittajaviestintä

+358 40 764 7873 tiina-marjo@tekir.fi

Mikko Ohela

Neuvonantaja

+358 50 598 8862 mikko.ohela@tekir.fi

Pia Pihlaja

Neuvonantaja

+358 50 590 8717 pia@tekir.fi

Helmi Rantala

Viestinnän harjoittelija

+358 40 054 2781 helmi@tekir.fi

Eero Rämö

Johtaja

+358 40 539 2737 eero@tekir.fi

Enni Saikkonen

Viestintäkonsultti

+358 40 552 0612 enni@tekir.fi

Suvi Salminen

Viestinnän suunnittelija

+358 50 414 5990 suvi@tekir.fi

Elina Salmu

Viestintäkonsultti

+358 44 275 5827 elina@tekir.fi

Pekka Sauri

Neuvonantaja

+358 50 043 3464 pekka@tekir.fi

Kalle Seire

Asiakkuusjohtaja

+358 40 505 5619 kalle@tekir.fi

Teppo Similä

Viestintäkonsultti

+358 50 382 7938 teppo@tekir.fi

Niko Vartiainen

Viestintäkonsultti

+358 50 529 4299 niko@tekir.fi

Markus Vierumäki

Viestinnän suunnittelija

+358 50 430 3916 markus@tekir.fi

Jenni Vuorio

Johtava konsultti

+358 50 475 0370 jenni@tekir.fi

Elina Äijö

Viestinnän harjoittelija

+358 40 8369 724 elina.a@tekir.fi