Kriisinumeromme päivystää 24/7 +358 10 666 1188

markkinointiviestinta-kuvitus-tekir

Tekir tutkitusti viestintäalan paras liiketoiminnan ymmärtäjä

Taloustutkimuksen toteuttama viestintäalan imagotutkimus toteutettiin syys-lokakuussa 2018. Tutkimuksessa selvitettiin mm. viestintäalan yritysten tunnettuutta, osaamisprofiilia, yrityskuvatekijöitä sekä alan kehitysnäkymiä lähitulevaisuudessa.

Tutkituista 19 osa-alueesta Tekir vei ensimmäisen sijan kaiken kaikkiaan 11 osa-alueella. Loistavat tulokset, joista olemme sekä kiitollisia että ylpeitä.

Lue lisää

Keskitymme olennaiseen
ja teemme vaikuttavaa viestintää

Tarjoamme asiakkaillemme monipuolisia ratkaisuja.
Pysähdymme ja kohtaamme, perehdymme ja räätälöimme

Täyttä asiaa Tekiristä

    Tekirissä tapahtuu

    Tekir osti sosiaalisen median palvelu Underhoodin

    Underhood mittaa organisaatioiden menestystä sosiaalisessa mediassa.

    Tekir Oy on ostanut Underhood-nimisen sosiaalisen median palvelun. Jatkossa Tekir pystyy tarjoamaan asiakkailleen huippulaadukasta sosiaalisen median dataa. Underhoodin murskaama tieto auttaa Tekirin asiakkaita ymmärtämään paremmin, mistä heidän yleisönsä ja sidosryhmänsä innostuvat tai vihastuvat, mitä yleisön reaktiot kertovat asenteista ja miten viestintää voidaan parantaa.

    Kuva Lindströmin talosta

    Pienestä haastajasta kokonaisvaltaiseksi viestinnän kumppaniksi ja asiantuntijaksi.

    Tarinamme

    Kaikki alkoi puhelusta

    Mikään ei näyttänyt hyvältä kesällä 2008. Pankit kaatuivat, yritykset kaatuivat, ja luottamus oli romahtanut finanssikriisiin. Tekirin perustajan Harri Saukkomaan silloiset yritykset olivat huonossa kunnossa. Sitten puhelin soi. ”Asiakkaamme haluavat viestinnän konsultointia, mutta me olemme mainostoimisto”, ääni sanoi puhelimessa. Mutta enhän minä ymmärrä mitään viestinnän konsultoinnista. Viestintäkonsultit ovat seuraava olomuoto alkulimasta, Harri Saukkomaa ajatteli ääneen. ”Ei se mitään. Tule silti.”

    Ja yhdestä kirjasta

    Harri käveli Akateemiseen Kirjakauppaan, sen toiseen kerrokseen, jossa oli yksi englanninkielinen kirja viestintäkonsultoinnista. Niillä opeilla pääsi lopulta kovin pitkälle. Tekirin konsultointi syntyi kriisin keskelle, ja Tekir oli nopeasti myös
    auttaja ja osaaja kriiseissä.

    Me autoimme

    Tekir sparrasi ja valmensi. Tuki ja analysoi. Auttoi. Huomasimme asiakkaidemme kanssa, että viestintään kannattaa kiinnittää huomioita silloinkin, kun asiat sujuvat hyvin. Etenkin silloin. Tapamme toimia oli mahdollisimman suora, äärimmäisen intohimoinen, rohkea ja totuudellinen. Teimme kaikkemme ja vähän yli asiakkaamme puolesta. Me emme olleet tekemässä viestintää viestinnän takia, vaan siksi, että viestintä oli tapa
    toteuttaa yrityksen tavoitteita.

    Ja kasvoimme

    Kasvoimme ja laajensimme palveluitamme. Saimme joukkoihimme loistavia osaajia, jotka jakoivat myös periaatteemme. Opimme uusia asioita tekemällä. Joskus saimme turpiimme, mutta useimmiten onnistuimme. Jokainen uusi ja ennennäkemätön projekti vahvisti meitä. Kun aloimme uskoa itseemme, muutkin uskoivat.

    Nyt olemme Tekir

    Kymmenessä vuodessa olemme kasvaneet yhdeksi Suomen luotetuimmista ja suurimmista viestintätoimistoista. Tehtävämme on edelleen auttaa asiakkaitamme onnistumaan. Tehtävämme on puhua totta. Tehtävämme on etsiä uusia tapoja palvella asiakkaitamme.
    Tehtävämme on auttaa asiakkaitamme olemaan askeleen edellä, ja siksi meidän on
    oltava itse kaksi askelta edellä.

    Haluamme kasvaa, oppia uutta ja jättää jäljen maailmaan. Haluamme muuttaa maailmaa paremmaksi paikaksi asiakkaidemme kautta.

    Toimintatapamme

    Työskentelemme uteliaasti, kriittisesti ja tinkimättömällä asenteella. Olemme brutaalin totuudellisia, ja odotamme sitä myös asiakkailtamme.

    Tekir on paitsi Suomen luotetuin kriisiviestinnän osaaja, myös asiakkaidensa kokonaisvaltainen kumppani strategisessa viestinnässä ja sisällöissä. Meiltä saa apua niin talous- ja sijoittajaviestintään, vaikuttamistyöhön, työyhteisöviestintään, mediasuhteisiin ja sisältöihin kuin markkinointiviestintäänkin. Tekirissä työskentelee yli 30 viestinnän ammattilaista eri osaamisen alueilta.

    Teemme kaikkemme, jotta asiakkaan tavoitteet täyttyvät. Keskitymme olennaiseen, tuomme mielenrauhaa ja teemme viestintää, jolla on vaikutus.

    Tekirin luvut

    Henkilöstö

    32

    Liikevaihto noin

    3,9 milj. €

    Aloittanut vuonna

    2008

    Ihmiset tekevät Tekirin.
    Osaamisemme on monipuolista ja laadukasta.
    Tutustu asiantuntijoihimme ja ota rohkeasti yhteyttä.

    initial image
    Riikka Kouhi

    Vs. toimitusjohtaja
    +358 40 558 2385
    riikka@tekir.fi

    initial image
    Harri Saukkomaa

    Hallituksen puheenjohtaja
    +358 40 589 2228
    harri@tekir.fi

    initial image
    Lily Bui

    Viestinnän suunnittelija
    +358 40 910 7147
    lily@tekir.fi

    initial image
    Sini Harkki

    Johtava konsultti
    +358 50 5821 107
    sini@tekir.fi

    initial image
    Johanna Henttonen

    Johtaja
    +358 40 530 0778
    johanna@tekir.fi

    initial image
    Tuukka Hetemäki

    Johtava asiantuntija
    +358 50 590 3675
    tuukka@tekir.fi

    initial image
    Mikko Hämeenniemi

    Toimitusjohtaja
    Poissa 15.4.2020 asti

    initial image
    Titta Jaakkola

    Viestintäkonsultti
    +358505929245
    titta@tekir.fi

    initial image
    Laura Julkunen

    Talous- ja hallintopäällikkö
    +358 50 368 7478
    laura@tekir.fi

    initial image
    Isa Kaipainen

    Viestintäkonsultti
    +358 40 7676 087
    isa@tekir.fi

    initial image
    Jenny Kestilä

    Viestinnän suunnittelija
    +358 50 532 3458
    jenny@tekir.fi

    initial image
    Nea Kivelä

    Graafinen suunnittelija
    +358 40 049 3422
    nea@tekir.fi

    initial image
    Ville Kormilainen

    Digital Marketing Lead
    +358 40 743 0003
    ville@tekir.fi

    initial image
    Pekko Korvuo

    Videotuottaja
    +358 45 2309 243
    pekko@tekir.fi

    initial image
    Kristiina Kurkilahti

    Johtava konsultti
    +358 50 345 0696
    kristiina@tekir.fi

    initial image
    Mira Kurko

    Graafinen suunnittelija
    +358 50 349 8617
    mira@tekir.fi

    initial image
    Reetta Lahtinen

    Viestintäkonsultti
    +358 40 054 8764
    reetta@tekir.fi

    initial image
    Ilari Leskelä

    Viestintäkonsultti
    +358 50 462 6903
    ilari@tekir.fi

    initial image
    Elina Lähteenmäki

    Graafinen suunnittelija
    +358 50 346 9142
    elina.l@tekir.fi

    initial image
    Saila Miettinen-Lähde

    Neuvonantaja
    +358 405483695
    saila@tekir.fi

    initial image
    Anu Mikkola

    Viestintäkonsultti
    +358 40 082 5604
    anu.m@tekir.fi

    initial image
    Viivi Nieminen

    Toimistopäällikkö
    +358 46 600 2548
    viivi@tekir.fi

    initial image
    Iiris Niinikoski

    Vaikuttajaviestinnän konsultti
    +358 40 778 2640
    iiris@tekir.fi

    initial image
    Tiina-Marjo Nousiainen

    Johtaja, talous- ja sijoittajaviestintä
    +358 40 764 7873
    tiina-marjo@tekir.fi

    initial image
    Mikko Ohela

    Neuvonantaja
    +358 50 598 8862
    mikko.ohela@tekir.fi

    initial image
    Pia Pihlaja

    Neuvonantaja
    +358 50 590 8717
    pia@tekir.fi

    initial image
    Eero Rämö

    Johtaja
    +358 40 539 2737
    eero@tekir.fi

    initial image
    Suvi Salminen

    Viestinnän suunnittelija
    +358 50 414 5990
    suvi@tekir.fi

    initial image
    Elina Salmu

    Viestintäkonsultti
    +358 44 275 5827
    elina@tekir.fi

    initial image
    Pekka Sauri

    Neuvonantaja
    +358 50 043 3464
    pekka@tekir.fi

    initial image
    Kalle Seire

    Asiakkuusjohtaja
    +358405055619
    kalle@tekir.fi

    initial image
    Teppo Similä

    Viestintäkonsultti
    +358 50 382 7938
    teppo@tekir.fi

    initial image
    Niko Vartiainen

    Viestintäkonsultti
    +358 50 5294 299
    niko@tekir.fi

    initial image
    Markus Vierumäki

    Viestinnän harjoittelija
    +358 50 4303 916
    markus@tekir.fi

    initial image
    Jenni Vuorio

    Johtava konsultti
    +358 50 4750 370
    Jenni@tekir.fi

    initial image
    Elina Äijö

    Viestinnän harjoittelija
    +358 40 8369 724
    Elina.a@tekir.fi